Trh

Dňa 1. októbra 2017 majú kvóty na cukor v EÚ, jeden zo základných kameňov regulácie cukru v EÚ, ktoré majú obmedzovať produkciu v každom z členských štátov, zmiznúť. V rovnakej dobe, horná hranica vývozu z EÚ, ktorú Svetová obchodná organizácia WTO obmedzuje, bude tiež zrušená. To prinesie zásadnú zmenu v priemysle a zmení dynamiku vo vývoji cien.

Európsky cukrovarnícky priemysel prešiel obdobím deregulácie a zmien v priebehu posledných desiatich rokov, ktoré viedlo k uzatváraniu tovární a výraznému zníženiu produkcie. V rovnakej dobe sa trh stále viac otváral pre bezcolný dovoz takmer 4 miliónov ton cukru z krajín mimo rámec EÚ. Počas tohto procesu, sa ceny cukru v EÚ dostali pod tlak, ale dosiahli historické maximum v roku 2011.

V posledných rokoch sme boli svedkami ešte väčšieho dovozu do EÚ, čiastočne kvôli bilaterálnym obchodným dohodám, najmä s krajinami v Strednej Amerike a Ázii. V rovnakej dobe Európska komisia zvýšila dostupnosť cukru na trhu prostredníctvom takzvaných zvláštnych opatrení, ktoré umožnili ďalší bezcolný dovoz a konverzie mimokvótového cukru na cukor kvótový. Keďže vývoz cukru z EÚ je obmedzený Svetovou obchodnou organizáciou WTO, zásoby cukru sa v minulom roku výrazne zvýšili, čo prispieva k dramatickému poklesu cien cukru v EÚ.

Budúca cena cukru v EÚ bude ovplyvnená niekoľkými faktormi, najvýznamnejším bude cena na svetovom trhu, čo bude mať vplyv na dovoz do a vývoz z EÚ. Je ťažké odhadnúť budúce cenové rozpätie, ale zdá sa, že po zrušení kvót v EÚ v roku 2017 a súčasne zrušenie vývozného stropu, ceny cukru v EÚ bude do značnej miery ovplyvnené vývojom cien na svetovom trhu , čo prinesie väčšiu volatilitu na trhu.

Rozhovor s Dr. Larsom Gorissenom na tému: „Trh bude určovať smer”

Perspektíva podľa predstavenstva Nordzuckeru

Aktuálne informácie o cenách poľnohospodárskych plodín, nafty, hnojív a cukru môžete získať v tejto sekcii.

Ceny cukru
Ceny alternatívnych plodín

Cena nafty
Ceny hnojív