Príprava pôdy

V poľnohospodárstve sa dosiahnu uspokojivé finančné výnosy len vtedy, keď sa zachová a podporuje výkonnosť výrobného prostriedku – pôdy. Tento základný predpoklad treba zohľadniť popri ostatných veličinách vplyvu pri obrábaní pôdy, lebo chyby v tejto oblasti sa nedajú vyrovnať sprievodnými opatreniami pri pestovaní kultúr. Platí to najmä pre pestovanie cukrovej repy, lebo vzchádzanie a zakorenenie rozhodujú o výnose a kvalite. 

Spracovanie strniska 

Príprava pôdy pod cukrovú repu začína ihneď po zbere predplodiny (väčšinou pšenica) plytkou podmietkou, ktorú vykonáme diskovým alebo radličkovým podmietačom do hĺbky 5-8 cm. Táto pracovná operácia zabraňuje nadmernému vyparovaniu vody z pôdy prerušením kapilarity, prispieva k podporeniu rozkladu slamy a zníženiu tlaku buriny v repe. Pri jesennej agrotechnike sa snažíme o povrchové a celoplošné spracovanie strniska s dokonalým premiešaním pôdy a rastlinných zvyškov čo vytvára predpoklad na vzídenie výdrolu a burín pre spracovanie pozemku pre následné operácie.  

Dôležitou súčasťou jesennej prípravy pôdy je aplikácia priemyselných hnojív podľa rozborov EUF, ktoré vykonáva Považský cukor zo vzoriek odobraných pestovateľom. Dôraz treba klásť hlavne na jesennú aplikáciu fosforu a draslíka, dusík aplikovať až na jar z dôvodu vyplavovania počas zimy a včasnej jari. 

Následné ošetrenie pôdy sa vykonáva dvomi základnými spôsobmi: 

  • orbová technológia
  • minimalizačná technológia

Orbová technológia

Ďalšou pracovnou operáciou pri orbovej technológii je stredná orba do hĺbky 20 cm, ktorú vykonávame podľa stavu vzchádzajúcich burín v mesiaci september. V niektorých prípadoch môžeme orbu nahradiť aplikáciou totálneho herbicídu na likvidáciu vzídených burín. Následnou pracovnou operáciou je hlboká orba do hĺbky 25-30 cm, ktorú vykonáme v mesiaci október za priaznivých klimatických podmienok a následne pôdu po orbe urovnáme smykom alebo ťažkými bránami. 

Minimalizačná technológia 

Po prvom plytkom kyprení vykonáme ďalšiu pracovnú operáciu, ktorou je kyprenie pôdy radličkovým alebo diskovým podmietačom do hĺbky 10-15 cm. Taktiež môžeme nahradiť túto pracovnú operáciu aplikáciou totálneho herbicídu na vzídené buriny. Poslednou pracovnou operáciou je kyprenie do hĺbky 15-18 cm, ktoré tiež vykonávame radličkovým alebo diskovým kypričom. Veľmi dôležitou úlohou pri využívaní minimalizačných technológií je správne použitie rozhadzovačov pliev a drvičov slamy s rovnomerným rozhadzovaním pri kombajnovom zbere.   

Dlhodobým používaním transportnej techniky s nesprávnymi pneumatikami prišlo za posledné desaťročia k nadmerné mu utuženiu pôdy. Z tohto dôvodu má na takýchto pôdach veľký význam použitie podrývania do hĺbky 40-50 cm. Túto pracovnú operáciu vykonávame špeciálnymi hĺbkovými kypričmi a nahradzujeme ňou orbu do hĺbky 20 cm alebo kyprenie do hĺbky 10-15 cm, aby sme s následnou poslednou pracovnou operáciou vykonali kvalitné konečné urovnanie povrchu.

Jesenné urovnanie

Dôležitá pracovná operácia v odstupe cca 3 týždne po hĺbkovom spracovaní rôznymi radličkovými kypričmi do hĺbky 20-25 cm v sklone 20 stupňov naprieč podrývaním. Zabezpečuje dokonalé urovnanie pre maximálne zhodnotenie zimnej vlahy a predsejbovú prípravu.

Príprava pôdy pred sejbou

Cieľom prípravy pôdy by mal byť podľa možnosti rovný povrch, lebo len tak je možné na jar pracovať šetrne s vlahou a plytko. Cieľom prípravy osevného lôžka musí byť nastavenie pracovného náradia čo najplytšie ale tak hlboko, ako je potrebné. 

Najideálnejším náradím na prípravu pôdy je kompaktor s úpravou pre plytkú prípravu pod cukrovú repu (2-4 cm). Táto kombinácia umožňuje prípravu osivového lôžka v jednej pracovnej operácii a následného optimálneho vzchádzania porastov cukrovej repy.